Tel: 0 224 239 65 06 - 0 224 239 65 07 - 0 224 239 53 35 Gsm: 0 530 875 14 79
“Bel ve Boyun Fıtığı hastalarının%98’i ameliyatsız yöntemlerle iyileşmekte olup,
ameliyat sadece hastaların %1-2’sinde gerekmektedir.”

Uzun Ve Sağlıklı Yaşamın Sırları

Uzun ve sağlıklı yaşamak, birçok insanın arzu ettiği şeydir. Dünya genelinde yaş ortalaması 70 civarındadır. Tıp dünyası da daha uzun ve daha sağlıklı yaşam konusunda araştırmalar yapmaktadır. Bu konuda özellikle Japonya'daki Okinawa Adasında yaşayanların ortalama ömürleri 81,2 olması ve adadaki genel sağlık düzeyinin yüksek düzeyde görülmesi, araştırmaları bu bölgeye yönlendirmiştir.
Okinawa adasında yaşayanların hem daha uzun hem daha sağlıklı olmalarının nedenleri araştırıldığında aşağıdaki durumlarla karşılaşılmıştır:

  1. Doğru Beslenme: Bunlar ağırlıklı olarak sebze yiyorlar.Ayrıca tam tahıllı gıdalar alıyorlar. Düşük kalorili besleniyorlar. Kırmızı etten çok, balık etini tercih ediyorlar. Az ve sık yiyorlar. Günde 7-8 defa atıştırıyorlar. Bu atıştırmalar daha çok yine yeşillik kategorisinden oluyor. Kafein ve tuzdan uzak duruyorlar. Zerdecal'ı (anti kanserojen denilen), tatlı patatesi, yasemin çaylarını bol tüketiyorlar. Yemeği %80 doyana kadar yiyorlar. Beslenme tarzları genel hatları ile, Akdeniz diyetine benzer özellikler taşıyor. Akdeniz diyeti de son yıllarda birçok hastalığın tedavisinde, beslenme şekli olarak tavsiye edilmektedir.
  2. Günlük Egzersiz: Okinawalılar her sabah Tai Chi Chuan denilen egzersizleri yapıyorlar. Egzersizlerini batılılar gibi spor salonlarında yada video karşısında evlerinde değil, evden çıkıp komşuları ile selamlaşıp, hatır sorup sonra açık alanlarda birlikte yapıyorlar. Dolayısı ile hem spor, hem de sosyalleşme gerçekleşiyor.
  3. Pozitif Ruh Hali: Okinawalılar genelde iyimser, hayata pozitif bakan, gülmeyi seven, hayattan zevk almayı bilen, küçük şeylerden büyük keyifler alan insanlar olup ayrıca yaygın ve sık şekilde ibadet ve dua etmekteler. Dualarını da genellikle birlikte yapıyorlar. Adada genel bir güler yüzlülük hakim.
  4. Geniş Pozitif Sosyal Çevre: Okinawalılar her türden sosyal çevreye önem veriyorlar. Aile, evlilik, arkadaşlar, komşular, hayvanlar, bitkiler onlar için önem taşıyor. Çok yardımsever insanlar olup, yaşlılara özel ilgi ve özen gösteriyorlar. Sık sık birlikte kutlama yapıyorlar ve bayram, doğum günü, yıldönümü kutlamalarında folklorik danslarını yapıyorlar. Bütün bunları 70 yaşın üstünde olanlarda yapıyor.


Okinawalılar hakkındaki bilgilere ilave olarak, çağımızda giderek artan ve insanları tehdit eden stres'e karşı yanıt verme biçimimizi düzenlemeliyiz. Sakin bir uyanıklık ve akılcı, pozitif yaklaşımla problemleri çözme, dua-meditasyon - İbadet-zikir gibi manevi yolları çok kullanmak, stresi çözemezsek yardım almak yada çözülemeyecek ise uzaklaşmak, hobiler edinmek, doğru nefes almak ve nefes egzersizlerini yapmak, her şeyi ve herkesi bağışlayabilmek, geçmişi bırakıp şimdi de olmak, hareket ve fiziksel aktiviteyi artırmak, negatif düşünce ve duygulardan uzaklaşmak, gülümsemeyi yüzümüzden eksik etmemek, yıllık check- uplarınızı yaptırmak, uzun ve sağlıklı yaşamanın püf noktalarıdır.